Класическото ШАРДОНЕ и модерният СОВИНЬОН БЛАН
Регистрация за дегустацията
Представяме ви кръглата маса на белите вина. Благодарим на всички колеги за бързата реакция и вече нямаме търпение да отворим и дегустираме българския прочит на класическото Шардоне и модерният Совиньон Блан. На снимките може да видите и част от украса за събитието, майсторски изработена от Botany.
Лятото е близо, почти на прага, а за този специален сезон бялото вино е предложение от класа, освежаващата напитка, която със своя плодов и цветист аромат гали сетивата.
Ще потърсим бялата му магия в два сорта – класически издържаното шардоне, винаги подходящо и за много изискани поводи, и модерното совиньон блан, с най-голям растеж на консумация и нарастващ успех. Противопоставянето на модерност и класика е условно, защото шардонето, което отдавна си е спечелило славата на най-разпространен и ценен бял сорт в света, има своя съвременен прочит. А модерният совиньон блан става все по-характерен избор за топлите летни вечери.
За нашата дегустация сме ви приготвили 15 вина от сорта Шардоне и 15 от Совиньон Блан, преобладаващо от реколта 2015
Почти няма българска изба, която да не е включила класическото шардоне в портфолиото си, въпреки че сортът заема съвсем малък дял от площите с бели сортове у нас. Шардонето се е наложило като може би най-популярното бяло вино в България, което е в синхрон и със световната тенденция. Старият френски сорт днес се отглежда във всички винарски страни по света. Той е един от трите основни сорта при производството на пенливи вина в областта Шампан. Върху по-бедни варовити и каменисти почви дава прекрасни и много фини сухи вина. От него се получават изключително качествени бели вина с интензивен аромат най-често доминиран от нюанси на тропически плодове (пъпеш, ананас), смокиня, а в случаите когато е отгледано на варовикови почви, характерните минерални нюанси. Вината от сорта шардоне се развиват много добре в контакт с дъбова дървесина и формират богат комплексен аромат.
У нас производството му е съсредоточено в Дунавската равнина – по-хладните региони с тяхната минералност са отлични за отглеждането му. Добри вина от него се получават и в района на Преслав, Разград, около Поморие и Сунгурларе.
Пенливо или тихо, шардонето може да бъде перфектен партньор на риба, включително сьомга, пилешки ястия и меки сирена.
Шардонето се е наложило като може би най-популярното бяло вино в България
Ако пък предпочитате тревист тон, мускус, зелени плодове, коприва или странният котешки тон, може би вашето вино за лятото е совиньон блан. Совиньонът стана особено популярен след средата на 80-те години, когато винари от Нова Зеландия предложиха своя възглед за този сорт и сравнително бързо новозеландските совиньони се наложиха като световна мода. Точно тези вина с характерни концентрирани плодови аромати и сочен, но стегнат вкус бяха сред основните причини да се заговори за стила “Нов свят”.
В България много винарски изби произвеждат совиньон блан, лозята са предимно в Северна България. Вината са свежи, с ярки аромати и балансирана киселинност. Совиньоните, съзрявали в дъбови бъчви, имат нужда от няколко години повече, за да разкрият своите най-добри страни. Някои дори показват издръжливост и развитие в добра посока до 15 години в бутилка. Почти всички други сухи вина от този сорт се консумират млади. Съчетават се идеално с морски дарове, като миди и калмари, птиче месо и различни летни салати.
Ако пък предпочитате тревист тон, мускус, зелени плодове, коприва или странният котешки тон, може би вашето вино за лятото е Совиньон Блан
За нашата дегустация сме ви приготвили 14 вина от сорта Шардоне и 12 от Совиньон Блан, преобладаващо от реколта 2015. Дали сред тях е вашето вино, дали то ще ви плени със своя свеж, фин и много хармоничен вкус?
Ще разберем съвсем скоро – на 9 юни. Очакваме ви във “ФотоСинтезис Арт Център”, бул. “Васил Левски” 57, от 18.30 часа.
А ето и нашите приятели, които ще ви зарадват с прекрасните си предложения за лятото:
- „Братанови“
- „Винарска изба Варна“
- „Вила Мелник“
- „Вила Юстина“
- „Драгомир“
- „Карабунар“
- „Левента“
- „Логодаж“
- „Манастира“
- „Марян“
- „Меди Валей“
- „Орбелус“
- „Синтика“
- „Шато Копса“
Съвсем скоро и самите вина!