Враг или приятел – сулфити във виното
Използването на сулфити в производството на вино е силно дебатиран въпрос. Когато поставянето на надписа „съдържа сулфити” върху етикета стана задължително за страните в ЕС, потребителите реагираха почти драматично, убедени, че една дълго крита тайна е излязла принудително наяве.
Затова е изключително важно да се изясни какво представляват всъщност сулфитите.
1.Защо са необходими сулфитите за виното
Сулфитите са производни на серния двуокис или на сернистата киселина и убиват “лошите” бактерии и диви щамове дрожди, за да насочат ферментацията в правилната посока, тоест те са консервиращ агент за виното. Използват се в правенето на вино още от древни времена. По времето на Римската империя винарите са палели серни свещи в амфорите с вина, за да ги предпазят от опасността да се превърнат в оцет. Когато бъчвите се налагат като съд за съхраняване на вино, те също биват обработвани със сулфити, за да се спре развитието на вредни бактерии и дрожди.
През XIX – XX век добавянето на серни съединения става повсеместно и се практикува във всички водещи държави винопроизводителки. Благодарение на изследванията на Луи Пастьор става ясно, че без използването на серен двуокис не могат да се произвеждат качествени вина, които да издържат продължително транспортиране или дългогодишно съхранение във винарски изби.
2.Количество сулфити във виното
Зависи. Според начина на производство, стила и цвета на виното сулфитите могат да варират от 10-40 до около 350 части на милион (ppm). Ако сравните виното с други храни обаче, ще установите, че е доста по-ниско в спектъра. Много сухи червени вина имат около 500 ppm.
В действителност сушените плодове и готовите и вакуумирани храни съдържат в пъти повече сулфити!
3.Вредно ли е виното, което съдържа сулфити
Заради оплакванията на отделни консуматори на червено вино от главоболие властите по света притиснаха избите и върху етикетите на бутилките се появиха предупредителни надписи contains sulfites. Интересен обаче е фактът, че бялото вино, сладките и полусладките вина съдържат често повече сулфити, а не предизвикват нежелани реакции като червеното. При това реакцията на човешкия организъм към сулфитите рядко се изразява в главоболие. Тя е алергична и се проявява под формата на обриви, сърбеж и зачервяване на кожата, гадене, стомашни спазми, проблеми с дихателната система и дишането.С други думи, трябва да търсим някъде другаде причината за болката в главата на следващия ден.Американски химици и физиолози (от Илинойския университет в Чикаго) са установили, че главоболието се причинява от съдържащия се във виното хистамин при реакцията му с продуктите от разпада на алкохола.