Росиди
Дата на създаване: 2005
Значение на името: Съчетавайки своите имена Роси и Еди Куриян, поставихме началото на Росиди през 2008 г. Съвсем скоро към нас се присъедини и нашият приятел и технолог Петър Георгиев.
Декари: 400 дка
История на винарната
Историята на избата започва през 2005 г. със засаждането на лозята до село Николаево, Сливенско по много „тривиална причина", както се изразяват от „Росиди" - от любов по хубавото вино.Теренът, на който са техните 400 дка лозови масиви, всъщност е част от стария Николаевски масив до Сливен, от който са се правили едни от най-добрите Кабернета и Мерла в района.
През 2005 г. на българския винен пазар съществуват едва няколко по-малки винопроизводители с висококачествени вина, което всъщност поражда идеята да се създаде хубаво вино не за широкия пазар и за търговските вериги, а за хора, които ще могат да го оценят. По тази причина в изба Росиди правят по около 15 000 бутилки на година, макар че лозята имат капацитет за 200 000. В началото всичко започва като хоби, а и Едуард Куриян е наясно, че първите поне две години ще са основно за експерименти и опипване на почвата. От момента, в който става ясно, че "хобито" ще се превърне в бизнес, той започва да учи в световната винена академията WSET - Wine and Spirit Education Trust в Лондон. Там изучава производство на вино, маркетинг, дегустиране, разпознаване и описване на вина, както и тънкостите на сортовете по региони, държави, според регулациите им и т.н. Срещата между Едуард и Петър става благодарение на общи познати на една австрийска дегустация в София и те веднага откриват, че споделят сходни виждания относно виното.
Собственик: Роси и Еди Куриян
Роси е завършила “Бизнес науки” в City University London и е сертифициран холистик от Institute for Integrative Nutrition New York.
Еди е управител на Росиди, завършва Диплома в WSET London и е съ-основател и преподавател в Wine & Spirits Academy Bulgaria.
Енолог: Петър Георгиев
Петър е уайнмейкър и партньор в Росиди. Допълнителен опит е придобил в избите Arndorfer и Steininger в Камптал, Австрия и Allan Scott в Марлборо, Нова Зеландия.Петър Георгиев завършва Университета по Хранителни Технологии в Пловдив, а през следващите години придобива опит в "Санта Сара" (Ст. Загора), авторитетните "Мартин Арндорфер" и "Щайнингер" в областта Камптал, Австрия и "Алан Скот", Марлборо, Нова Зеландия.
Първата и основополагаща година на съвместна работа между двамата е 2011-а, която дава резултат от 7000 бутилки бели, и 4000 червени вина.
Тестът определено е успешен, а резултатите са налице. Тяхното бяло Шардоне Egg-fermented 2011 печели вниманието на английската критика на International Wine Challenge London '13, която му присъжда единствения сребърен медал за българско вино. Към него Росиди прибавят и Бронз от Decanter '13.
За вината
Не е трудно да се забележи, че голяма част от успеха им се дължи на единомислието на Едуард и Петър. Те никога не са обсъждали специално какви вина точно ще правят - просто от самото начало мислели в една и съща насока.Обединява ги още това, че държат да са много навътре във всеки етап от процеса и затова успяват да се справят с всичко само двамата.Те не се опитват да следват някакви световни моди и тенденции. „Вярвам, че ще бъдем интересни и приети на места не защото сме изкопирали някого, а защото сме самите себе си и виното ни отразява мястото, откъдето идва", казва Едуард.
В самото производство двамата се стремят да налагат нестандартни методи, които не са никак познати в България. Например един от ферментаторите им е с необичайна яйцевидна форма и затова го наричат „Яйцето".В тази идеална форма се получава естествен батонаж на ферментиращото Шардоне, който допринася полученото вино да бъде с по-характерни аромати и вкус, по-комплексно и обемно.„Яйцето" е важна част от тяхната изба и защото съдържа подписите на всички, свързани по някакъв начин с „Росиди".
Винен туризъм
Не разполагат с база или място за дегустации, но може да организираме дегустация на техните вина в нашия магазин на улица Шишман 19.